NameSir John SCRYMGEOUR Of Dudhope, Constable Of Dundee , M
Birth Dateabt 1385
Birth PlaceDundee, Forfarshire, Scotland
Death Datebef Aug 1463
Spouses
Marr Dateabt 1429
ChildrenJames , M (~1430-<1478)
 Alexander , M (~1432-)
 David , M (~1434-)
 Elizabeth , F (~1435-<1492)
Notes for Sir John SCRYMGEOUR Of Dudhope, Constable Of Dundee
He [James] married Egidia Maxwell:

1. John

2. Egidia, said to have married to James Maitland, son of sir Robert Maitland of Lethington ...

Source: THE SCOTS PEERAGE, ed. by Sir James Balfour Paul, Vol III, Edinburgh, 1906, pp. 305-6.
------------------------------

- John Scrymezour, with other captives, was released from the Tower of London 12 april 1413.
- As Constable of Dundee he was knighted on the occasion of the coronation of King James I, 21 april 1424.
- On 10 October 1444 he had a charter from Alexander, Earl of Ross, of the lands of Bordland and others, co. Kincardine.
- On 11 march 1458 he resigned his lands of Banvy and Balrudry in the hands of Sir Thomas Maule the superior, with reservation of liferent, in favour of his son and heir James.

He died between January 1459-60 and August 1463.

He married,

(1) first, Katherine Ogilvy,
and

(2) secondly, Isobel Oliphant,
said to be daughter of Sir William Oliphant of Aberdalgie;

(3) thirdly, Marion,
widow of Sir Robert Maitland of Lethington,

and left issue:

1. James, who succeeded.
2. Aexander, rector of Glassary.
3. David of Fardill.

Source: THE SCOTS PEERAGE, ed. by Sir James Balfour Paul, Vol III, Edinburgh, 1906, p. 306
------------------------------

V. Sir John Scrymgeour, Constable of Dundee, was a prisoner in England when his father fell. He was released out of the Tower of London in April 1413.

The Scymgeours had a dispute with Sir Andrew Gray of Fowlis, which on 28th February 1422-3, they agreed to refer to John, Abbot of Balmerino.

Sir John had a charter from his cousin, Alexander, Earl of Ross, Lord of the Isles, and Baron of Kincardine, of the lands of Bordland, in Kincardineshire, dates 10th October 1444; confirmed by royal charter 3d November same year.

He was succeeded by James Scrymgeour, his son.

Source: Source: ANGUS OR FORFARSHIRE, by Alex. J. Warden, F.S.A. Scot, Vol. II, Dundee, 1881, p. 15.
---------------------------------------------
Last Modified 21 Nov 2016Created 9 Jan 2017 using Reunion for Macintosh